TopInfo.net.pl

Kiedy warto skorzystać z modelu SaaS w naszej firmie?

W dzisiejszych czasach korzystamy z coraz większej liczby aplikacji. Są one z nami na co dzień nie tylko w życiu prywatnym, ale również w firmie. Często potrzebujemy do nich dostępu z różnych urządzeń i lokalizacji. Dlatego coraz popularniejsze jest oprogramowanie w chmurze. Jednym z najpopularniejszych modeli sprzedaży oprogramowania, szczególnie w biznesie jest model SaaS (Software as a Service). Co warto o nim wiedzieć?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • na czym polega oprogramowanie SaaS
  • kiedy może być pomocny ten model udostępniania oprogramowania
  • do czego warto wykorzystać model SaaS w przedsiębiorstwie

Najważniejszy człon w nazwie SaaS (as a service) oznacza „jako usługa”. Nie kupujemy samego oprogramowania, a jedynie abonament na licencję uprawniającą do korzystania z oprogramowania. Znacznie zmniejsza to koszty i upowszechnia stosowanie oprogramowania wśród klientów.

Czym jest model SaaS (Software as a Service)?

SaaS (software as a service) to model udostępniania oprogramowania. W modelu Saas as a Service dostawca oprogramowania utrzymuje i rozwija aplikacje w chmurze, zapewniając ich aktualizowanie i serwis. Oprogramowanie to jest udostępniane klientom za pośrednictwem aplikacji internetowej, najczęściej w różnych pakietach umożliwiających różne wykorzystywanie zasobów.

Taki model dostarczania oprogramowania pozwala znacznie zredukować koszty zakupu oprogramowania, wdrażać je, skalować i uaktualniać szybciej, niż w przypadku zwykłych aplikacji. Dlatego jego popularność stale rośnie. 

Proces działania modelu SaaS możemy podzielić na kilka etapów. W pierwszej kolejności dostawca aplikacji SaaS hostuje ją na własnych serwerach lub w chmurze. Użytkownicy uzyskują do niej dostęp za pomocą przeglądarki internetowej. Dzięki temu mają do niej dostęp na dowolnym urządzeniu z dostępem do Sieci. Do skorzystania z aplikacji wystarczy zalogowanie do aplikacji za pomocą danych uwierzytelniających. Po zalogowaniu uzyskują pełny dostęp do funkcjonalności oprogramowania SaaS. 

Wszystkie dane generowane i przetwarzane przez klientów są bezpiecznie przechowywane w chmurze dostawcy usługi. Odpowiadają oni również za regularne aktualizowanie i rozwój oprogramowania. Dzięki temu klient ma dostęp do najbardziej aktualnej wersji aplikacji tak długo jak opłaca subskrypcję. Dostawca zapewnia również wsparcie techniczne i integracje z innymi narzędziami.

Zaletą modelu SaaS jest jego elastyczność i skalowalność. Dostawcy usług zapewniają również bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze. Zdejmuje to wiele zadań i obowiązków z użytkowników, dodatkowo redukując koszty korzystania z oprogramowania.

Kiedy warto skorzystać z aplikacji SaaS za pośrednictwem Internetu?

Model SaaS pozwala na korzystanie z zaawansowanych aplikacji, na które wielu firm nie byłoby stać w tradycyjnym modelu. Są to aplikacje różnego typu – służące do planowania zasobów przedsiębiorstwa, przetwarzania danych biznesowych, analizowania danych marketingowych, księgowości i wielu innych. Oprogramowanie tego typu pozwala na korzystanie z zaawansowanych aplikacji i usług bez konieczności posiadania infrastruktury lub instalowania lokalnego oprogramowania. Dlatego SaaS jest popularnym modelem dostarczania oprogramowania w biznesie i dla użytkowników indywidualnych. Jest szczególnie popularny w małych firmach, których nie byłoby stać na zaawansowane oprogramowanie, a nie potrzebują rozwiązań dedykowanych. W takiej sytuacji model SaaS sprawdza się idealnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Menu